Mama Sowa – dr Agata Majewska – blog o wychowaniu dzieci i związkach

O mnie

dr Agata Majewska

specjalista pracy z rodziną, terapeuta, trener

Chciałabym dać się bliżej poznać, bo mam przekonanie, że to ważne dla zaufania moich czytelników i czytelniczek. Wyobrażam sobie, że przestrzeń, którą tutaj tworzę, będzie miejscem rodzicielskiego oddechu, chwilą refleksji, poczuciem zrozumienia i poprzyglądaniem się: „jak mam ja i jak mają inni?

Jak wielu rodziców, tak i ja codziennie mierzę się z tym, co ktoś mądry mówi, że jest dla mojej rodziny dobre z tym, co ja myślę, że jest dla niej dobre i w końcu z tym, co moi bliscy mówią mi, że jest dobre. Uczę się, doświadczam i dzielę, a moje rodzicielstwo to nieustanny proces. Współtworzenie własnej rodziny uczy mnie pokory i pozwala rozwijać się w pracy zawodowej. Noszę w sobie przeświadczenie, że rodzice są ekspertami od własnych dzieci i bez ich współpracy, zaangażowania i wzajemnego zaufania nie jest możliwe osiągnięcie pożądanej zmiany. A zmian w rzeczywistości rodzinnej jest naprawdę wiele.

Od trzynastu lat jestem zaangażowana w szczęśliwy związek z Mateuszem, którego mogę od siedmiu lat nazywać swoim mężem. Kiedy piszę o szczęściu, mam na myśli naszą wspólną pracę w dbanie o bliską relację. Wychowujemy razem dwie córki – Hanię i Różę. Między ich narodzinami pojawił się w naszym życiu Leon, o którym opowiadam na blogu. Ufamy, że stale nam towarzyszy. Mamy możliwość być także rodzicami adopcyjnymi na odległość dla wspaniałego chłopca z Wybrzeża Kości Słoniowej, co stanowi dla nas bardzo ważne i chyba terapeutyczne doświadczenie.

Jestem wysoko wrażliwą mamą wysoko wrażliwej córki. Dzielę się naszym wspólnym kawałkiem, chcąc pokazać, że ta szczególna cecha może być niezwykłym zasobem.

Zawodowo jestem oddana przede wszystkim pracy terapeutycznej z dziećmi i młodzieżą. Od blisko 10 lat wspieram tych najmłodszych w ich rozwoju oraz rodziców w przeżywaniu własnego rodzicielstwa. Z wykształcenia jestem doktorem nauk o rodzinie, terapeutą i trenerem. Ciągle się rozwijam – szkolę i doszkalam się w obszarach związanych z rozwojem dziecka, biorę udział w konferencjach oraz warsztatach poświęconych umiejętnościom psychospołecznym. Rozmawiam z rodzicami, obserwuję, dużo czytam i publikuję. Lubię to, czym się zajmuję.

Myślę, że gdyby ktoś zadał mi pytanie o moją pasję, to odpowiedziałabym, że to drugi człowiek i relacje, które tworzy.

Ponieważ – jako specjalista w swojej dziedzinie – zdecydowałam się odsłonić także własną rzeczywistość małżeńsko-rodzinną i staram się łączyć w swoich publikacjach te dwa obszary, pomyślałam, że zostawię tu kilka faktów dla osób, które chciałyby dowiedzieć się więcej na temat mojego zaplecza. Myślę, że w dobie wielu twórców internetowych, specjalistów od różnych spraw jest to po prostu ważne dla pewnej przejrzystości i dotyka tematu autentyczności. Dlatego o naukowo-zawodowych sprawach można przeczytać w zakładce WSPÓŁPRACA. Zapraszam do jej odwiedzenia.

„Rodzina stanowi niepowtarzalną przestrzeń dla rozwoju wszystkich osób należących do systemu, który tworzy. Na dziecko w rodzinie można spojrzeć jak na znak zapytania, który domaga się odpowiedzi. Rodzic, który jest obecny w życiu swojego dziecka, wskazuje mu różne możliwości, z których ono wybiera. Gdy z różnych powodów rodzic jest nieobecny, wydaje się, że nie wpływa na rozwój dziecka. Jednak nieobecny nie oznacza nieznaczący… i to jest niezwykła wartość systemowego spojrzenia na życie rodzinne, o której warto pamiętać”

– dr Agata MajewskaO czym na blogu?

Blog jest moją narracją na temat życia małżeńsko-rodzinnego, która długo we mnie dojrzewała. W tym miejscu chcę dzielić się swoim doświadczeniem w byciu kobietą, żoną i mamą. Nie zabraknie też naukowego przyjrzenia się ważnym tematom będącym blisko rodziny. Jestem przekonana, że namysł nad własną rodziną stanowi podstawę budowania wiedzy o sobie samym i o otaczającej rzeczywistości.

Dlaczego Mama Sowa?

Sowa latała za mną od dawna. Mówi się, że „mama wie najlepiej”, a sowa jest przecież symbolem mądrości.

Sowy są dalekowidzami – chciałabym, aby rodzice pamiętali, że ich bliskość z dziećmi „tu i teraz” będzie owocowała w przyszłości. Sowy są czujne, mają doskonały słuch i oczy „dookoła głowy” – często to ważne elementy budowania relacji w rodzinie. Sowy są w Polsce pod ochroną – warto, aby rodzina dbała o wzajemne relacje i chroniła swoje granice. Podobno istnieją ptaki mądrzejsze od sów. Dlatego sowa pasuje do nazwy mojego bloga. W zdobywaniu wiedzy i doświadczaniu zdarza się tak, że jako rodzic po prostu wiem, że nic nie wiem ;-) I na to w życiu rodzinnym również jest przestrzeń.

Mama Sowa
Współpracuj ze mną