Strona główna » Bliżej rodziców » Czym jest odpowiedzialne rodzicielstwo
Istnieje wiele publikacji zawierających te słowa. A gdy stajemy się rodzicami, to czy wiemy, kiedy tak naprawdę mamy być odpowiedzialni za swoje dzieci?
Gdy wpisuję w wyszukiwarkę „odpowiedzialne rodzicielstwo”, na pierwszej stronie pokazują mi się wyniki związane z nauką Kościoła dotyczącą przekazywania życia ludzkiego i jego ochroną (tak dobrze znane określenie: „od poczęcia do naturalnej śmierci”). Podczas moich studiów, często dyskutowało się na temat tego, czym jest odpowiedzialne rodzicielstwo.
Tyle się mówi rodzicom, o tym jak mają postępować:
Odkładając na bok tematy dotyczące sposobów przekazywania i ochrony życia oraz nie skupiając się na prawnych aspektach tego, czym jest odpowiedzialność rodziców za swoje dzieci, zastanowiłam się nad codziennością rodziców (swoją również) i tym, kiedy można mówić o tej odpowiedzialności.
Czyli – co dla mnie oznacza odpowiedzialne rodzicielstwo? Kiedy (i czy w ogóle) czuję odpowiedzialność?
Jest parę sytuacji z rodzicielskiej rzeczywistości, która dotyka odpowiedzialności. To takie momenty, w których:
Czy oceniasz innych rodziców jako odpowiedzialnych lub nieodpowiedzialnych, bo robią inaczej niż ty? To są konkretne przykłady, wobec których stajemy jako rodzice. Można je mnożyć – dodać kwestię pozwalania na to, aby ktoś obcy dotykał twojego brzucha, gdy jesteś w ciąży, pozwalanie na to, aby ktoś z rodziny wpadał bez zapowiedzi po to, aby ci pomóc (mimo, że o to nie prosiłaś), to kupowanie dzieciom niezdrowego jedzenia, to zostawianie na długie godziny dzieci w salach zabaw, żeby zrobić coś po prostu bez nich (albo pogapić się dłuższą chwilę na dorosłych wokół).
W tej rodzicielskiej codzienności przejawia się odpowiedzialność za siebie i swoje decyzje, za dzieci i ich bezpieczeństwo oraz dobro. Jednak, to nie tylko zwrócenie się ku swoim dzieciom, to także myślenie o sobie:
Odpowiedzialność to proces, w który zaangażowana jest przede wszystkim sfera relacji międzyludzkich. To odniesienie do interakcji z otoczeniem i określony kontekst. Ponieważ my, jako rodzice, wchodzimy w relacje, nasze JA również się liczy. Tak więc, odpowiedzialność jest twoją rodzicielską odpowiedzią na to:
Uważam, że powinno się więcej mówić na temat tego, czym jest odpowiedzialne rodzicielstwo. Życzyłabym sobie, a także innym (szczególnie profesjonalistom pracującym z rodzinami), żeby w literaturze fachowej więcej mówiło się na temat prawdziwego życia małżeńsko-rodzinnego. To nie tylko kwestia wyobrażenia na temat tego, co znaczy powiedzieć rodzicowi, że ma być odpowiedzialny. Przede wszystkim jednak, chciałabym podkreślić, że odpowiedzialne rodzicielstwo nie jest tylko tematem związanym z otwartą postawą wobec przekazywania i szanowania życia ludzkiego. Odpowiedzialne rodzicielstwo zaczyna się na długo przed tym, zanim staniemy się oficjalnie rodzicami. A kiedy się już nimi stajemy, to czas na poznanie siebie samych w nowej odsłonie, to poszerzenie systemu rodzinnego i sprawdzenie, co działa, a co należy zmienić. To przyjęcie tego, że nie zawsze bywa pięknie, idealnie i pachnąco fiołkami.
Warto zadawać sobie czasem pytanie, czy czujemy się odpowiedzialni i jak nam z tym jest?
Czy możemy się mylić w ocenie tego, czy nasza decyzja jest dobra lub zła?
Czy mamy prawo do pomyłki?